اثر موسیقی بر ذهن کودکان


با مطلبی جدید در مورد موسیقی كودكان در خدمت شما هستیم

 

اثر موسیقی بر ذهن کودکان / در ابتدای امر سؤالی را که در ذهن بسیاری از شماست مطرح می کنیم.

در سال های اخیر پژوهشگران ثابت کرده اند که موسیقی نقش مهمی در زندگی انسان ها دارد، ولی آیا این قدرت را نیز دارد که بر ذهن انسان ها اثر گذارد؟

تجربه ثابت کرده که موسیقی می تواند تمام وجود یک فرد را به تلاطم در آورد.

برخی از موسیقی ها به شما آرامش می بخشند و برخی شما را عصبی و تهاجمی می کنند.

به نظر شما، موسیقی چگونه می تواند این اثر را بر درون بگذارد؟

 

خواندن دیگر مطالب در اینباره

 

در دنیای امروز، از موسیقی برای تأثیرگذاری بر امور مختلف استفاده می شود، به طور مثال از موسیقی در زمینه ی پزشکی به عنوان منبع تحقیق و نوعی از درمان استفاده می گردد.

امروزه موسیقی در تسریع امر شفابخشی، کاهش فشار خون، درمان کو کان بیش فعال، بیماری های روحی، افسردگی، به ویژه افسردگی پس از زایمان، کاهش اضطراب و استرس، درمان بی خوابی، رشد بهتر نوزادان نارس و … به کار برده می شود.

جولیوس پر تنوی، پژوهشگر مطرح موسیقی در طی تحقیقات زیادی دریافت که موسیقی قادر است بر سرعت سوخت و ساز بدن، کاهش یا افزایش فشار خون، سطح انرژی بدن، سیستم گوارشی و … بسته به نوع موسیقی ای که پخش می شود، اثر مثبت یا منفی بگذارد.

موسیقی كودك

موسیقی كودك

مثلا موسیقی های ملایم مانند موسیقی کلاسیک اثربخشی بهتری بر روی بدن دارند و باعث افزایش «آندروفین» در بدن می شوند.

همچنین ۳۰ دقیقه گوش دادن به چنین موسیقی هایی اثری معادل یک دوز قرص واليوم را دارد. بد نیست بدانید که با گوش دادن به موسیقی، هر دو نیمکره ی مغز، نیمکرهی چپ و راست درگیر فعالیت های ذهنی می شوند. البته منظور ما از موسیقی فقط خواندن شعر نیست بلکه ساز زدن، ملودی، ن، انواع صداها، آكورد و ریتم را نیز شامل می شود.

 

تأثیر موسیقی در افزایش حافظه و تمرکز موسیقی از طریق تحریک فرد برای دقت بیشتر نسبت به نوع صدا، ریتم، ملودی، آهنگ، جهت صدا و … در افزایش حافظه و تمرکز مؤثر است.| به همین دلیل، اغلب دانش آموزانی که به نوعی با موسیقی در ارتباط هستند، در مدرسه و دانشگاه موفق تر می باشند.

امروزه ثابت شده که حافظه می تواند از طریق موسیقی تقویت شود و افرادی که از کودکی در معرض آموزش و بازی های موسیقایی بوده اند، حافظه ی بسیار بهتری دارند. ریتم، ملودی، هارمونی آهنگ و … جزو عواملی هستند که موجب تقویت حافظه می شوند.

در آزمایشی که در دانشگاه هنگ کنگ انجام شد، ۴۵ نوازنده ی ارکستر بین سنین ۶ تا ۱۵ سال از لحاظ قدرت حافظه و به خاطر سپردن کلمات مورد بررسی قرار گرفتند.

پژوهشگران دریافتند که کودکان نوازنده نسبت به هم سن و سالان غیر نوازنده ی خود به مراتب کلمات بیشتری را حفظ می کنند. پس از یک سال آزمایش دیگری از این گروه گرفته شد. | مشخص شد که حافظه ی کودکانی که هنوز نوازندهی ارکستر هستند، نسبت به سال گذشته توانمندتر شده اند، در حالی که حافظه ی کسانی که از ارکستر جدا شده اند، در همان سطح باقی مانده است.

همچنین موسیقی کمک به درک و انتقال بهتر مفاهیم به افراد می کند که از ارکان مهم موفقیت در زندگی ست.

برخی از مناطق مغز که در هنگام گوش کردن به موسیقی یا بازی های موسیقایی، فعال می شوند عبارتند از:

گروه ۱: کسانی که با موسیقی به صورت حرفه ای، چه نواختن، چه شنیدن در ارتباطند. گروه ۲: افرادی که با موسیقی آشنایی ندارند. (طبق جدول روبرو) اما متأسفانه برخی موسیقی ها به طور عکس عمل کرده و حتی باعث بیماری می شوند. استفاده از موسیقی های نامناسب، همانند واردکردن زهر به بدن است. دانشمندان در این زمینه، آزمایشی را بر روی تعدادی از گیاهان انجام دادند. تعدادی گیاه از یک نوع و در شرایط آب و هوایی یکسان، به دو گروه تقسیم شدند.

برای گروهی از آنها، موسیقی «راک» را با صدای بلند پخش کردند و دیدند که پس از مدتی گیاهان پژمردند و تعدادی نیز خشک شدند و برای گیاهان گروه دوم، موسیقی کلاسیک ملایم پخش کردند و شاهد رشد سریع تر آنها بودند. موسیقی عنصر بسیار قدرتمندی است که همانند یک داروی شفابخش می باشد و حتی ممکن است شما به آن معتاد نیز شوید.

دیوید تیم نویسنده ی کتاب «راز تأثیرگذاری موسیقی» در مقدمه ی کتاب خود می نویسد:

«موسیقی بیش از یک زبان است، در واقع موسیقی خدای زبان ها می باشد. » در واقع موسیقی در میان تمام هنرها منحصر به فرد است، زیرا به طور قدرتمندانه ای بر روی سطح هوشیاری افراد اثر می گذارد. اگر شما به شیوه ای صحیح موسیقی را وارد زندگی خود کنید، می توانید تا سالیان سال از اثرات مثبت آن بر روی خود و فرزندانتان بهره گیرید. اما فراموش نکنید، به همان اندازه که موسیقی می تواند تأثیرات خوب بگذارد، قادر است زیان بخش نیز باشد.

 

اثر موسیقی بر ذهن کودکان

 

چه می توان کرد؟

والدین و مربیان می توانند از همان دوران کودکی علاقه به موسیقی را در کودک ایجاد کنند. برای این کار چند مورد پیشنهاد می گردد.

١. موسیقی برای نوزادتان

برای کودکتان منتخبی از سبک های مختلف موسیقی را پخش کنید و اگر سازی می نوازید، اجازه دهید در بخشی از زمان تمرین تان، او نیز نزدیک شما باشد.

البته مراقب باشید که شدت صدا، متوسط باشد زیرا صداهای بلند به شنوایی کودک آسیب می رساند.

۲. برای نوزادتان بخوانید

این مهم نیست که شما چقدر در خواندن تبحر دارید، شنیدن صدای شما باعث می شود تا کودکتان بهتر با کلمات و زبان مادری خود آشنا شود. نوزادان، عاشق ریتم و ملودی هستند. آنها توانایی این را دارند که یک ملودی خاص را از بین چند ملودی که می شنوند، تشخیص دهند.

٣. با کودکتان بخوانید

هنگامی که بچه ها بزرگ می شوند، از آواز خواندن لذت بیشتری می برند. کنار هم قراردادن کلمات یک آهنگ در حقیقت به مغز کودک کمک می کند تا سریع تر یاد بگیرد و برای مدت طولانی تری آن را در خود جا دهد( تقویت حافظه). به همین دلیل، اکثر ما آهنگ هایی را که در کودکی شنیده یا خوانده ایم به خاطر داریم، حتی اگر سال ها از خواندن یا شنیدن آنها گذشته باشد.

۴. یادگیری موسیقی (ساز – آواز)

 

اگر شما تصمیم دارید که فرزندتان نواختن یک ساز را یاد بگیرد، نیازی نیست که تا ۷-۸ سالگی او صبر کنید و آنگاه او را به کلاس بفرستید.

مغز کودکان همیشه آماده ی دریافت اطلاعات جدید است.| آنها آمادگی یادگیری موسیقی از سنین کم را دارند. بسیاری از کودکان ۴ یا ۵ ساله، عاشق ساختن یک آهنگ، خواندن و نواختن سازهای ساده هستند و شروع این کار در زمانی که آنها سن چندانی ندارند، کمک می کند تا موسیقی جزو لاینفک زندگی آنها برای تمام عمر گردد.

موسیقی به عنوان یک بخش مهم از زندگی کمک می کند تا مهارت های خلاقانه و گروهی در فرزندتان پرورش یابد و در آینده ای نزدیک، او به فردی کامل از نظر اعتماد به نفس، اراده، اجتماعی بودن و … تبدیل شود.

 

اثر موسیقی بر ذهن کودکان

مقالات مرتبط

0 دیدگاه

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد

    طراحی سایت