آکسان و سنکوپ


آكسان و سنكوپ

دو مقوله جدا از هم هستند كه در مقوله ریتم در موسیقی نقش زیادی دارند .

برای درك بهتر ریتم این مقاله را مطالعه كنید :

ریتم در موسیقی

آكسان :

به انگلیسی=accent ، به معنای تاكید بر شدت صدای یك یا چند نت در یك میزان گفته می شود و با نماد (<) بر روی نت نشان داده میشود .

سنكوپ یا سكته :

به اتصال ضرب ضعیف به  ضرب قوی كه باعث ‌جا شدن تأکیدها در ضرب‌ها می‌شود و قسمت ضعیف با تأکید بیشتری اجرا می‌گردد. این‌گونه موارد حالت خاصی را در موسیقی ایجاد می‌کند که به آن سنکپ می‌گویند.

 

شیوه تأکید بر هرکدام از نت ها – یعنی چگونگی «تأكیدی ویژه» بر آنها جنبه مهمی از ریتم است. واضح ترین شیوه برای تأكید بر یک نت، اجرای آن به شکلی قوی تر از نت های مجاور یا به عبارتی برخوردار ساختن آن از یک آکسان دینامیک است. یک نت به دلیل کشش زمانی بیشتر یا زیرتر بودن از نت های مجاور نیز تأكیدی ویژه می یابد. در گفتار نیز با ادای قوی تر، کشیده تر و زیرتر برخی واژه ها آنها را مؤكد می کنیم.

با قرار گرفتن یک نت آکسان دار در جایی که به طور طبیعی انتظار آن نمی رود، تأثیری پدید می آید که به عنوان سنکوپ شناخته می شود. هنگامی که یک «ضربه» آکسان دار شود – با تأکید بر نت های میان ضرب های اصلی- سنکوپ رخ می دهد. سنکوپ با آکسان دار شدن یک ضرب ضعیف نیز رخ می دهد، مانند هنگامی که الگوی وزن چهارتایی را به یکی از این شیوه ها بخوانیم: ۴-۳-۲-۱ یا ۴-۳-۲-۱. چنین تناقضی در روند وزن، شنونده را برانگیخته و هیجان ریتمیک به پا می کند. سنکوپ یکی از ویژگی های بارز موسیقی جاز است.

 

شما می توانید جهت آموزش رایگان تئوری كاربردی موسیقی این بخش را مطالعه كنید :

آموزش رایگان تئوری موسیقی

 

سایت موسیقی ماهور

حق كپی رایت محفوظ است .

0 دیدگاه

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد