شناخت ساز لیرا یا چنگ رومی


ساز لیرا ، یا همان چنگ رومی یا یونان باستان

به تازگی در ایران بسیار پر طرفدار شده و ما در تیم موسیقی ماهور در نظر داریم به علاوه تولید این ساز با کیفیت بالا بتوانیم منابع آموزشی نیز برای این ساز بوجود بیاوریم ، که برای شروع متد آموزشی این ساز باید ابتدا این ساز را بخوبی شناخت .

چنگ رومی ، شلیاق یا لیر یا لیرا یا چنگ یونان باستان یا …. نام هایی هست که به این ساز نسبت داده اند ، اما واقعیت این هست که نه برسر تاریخچه ی این ساز توافق قطعی شده و نه نام و نه … در واقع سازهایی که از دل تاریخ بیرون کشیده می شوند به دلایل مختلفی نام و تاریخچه و … ثابت یا تعیین شده ای ندارند ، یکی از آن دلایل می تواند این باشد که یک ساز موسیقی در بین اقوام مختلفی همزمان در تاریخ استفاده میشده که زبان آنها با هم متفاوت بوده .

چنگ رومی

چنگ رومی

حتی بر سر نام این ساز نیز توافق نظری نیست ، چرا که شواهدی بر ریشه داشتن این ساز در غرب آسیا و شمال غرب آفریقا نیز وجود دارد .

در مورد ساختار این ساز زخمه ای می تواند به تفاوت عمده اش با ساز چنگ اشاره کرد که دارا بودن محفظه ی پرورش صداست اشاره کرد .

این ساز به دلایل مختلفی از جمله صدای خاصش به تازگی در کشور ما نیز در حال پیشرفت است ، چراکه به دلیل کمیاب و گران قیمت بودن ساز چنگ این ساز با صدایی تقریبا مشابه  می تواند جای خالی چنگ را در گروه ها پر کند .

ساز لیرا

ساز لیرا

ساز چنگ رومی یا لیر امروزی معمولا در انواع 16  و 19 نت ساخته می شوند که این بسته به سلیقه سازنده می تواند متفاوت تر (برای مثال 14 یا 21 نت) هم ساخته شود ، دقت داشته باشید در هیچ سازی (سازدهنی ، کالیمبا ، و …) تعداد نت های قابل اجرا با انواع مختلف آن ساز تغییر خاصی در متد آموزشی آن ساز بوجود نمیاورد ، برای مثال اگر یک نوازنده با سازدهنی کروماتیک 10 سوراخ قطعاتی را بنوازند ، می تواند همان قطعات را به راحتی روی سازدهنی کروماتیک 16 سوراخ نیر اجرا کند ، در واقع تنها تعداد نت های قابل اجرا از سمت زیر یا بم بیشتر می شود و این اصلا تداخلی در روند آموزش ایجاد نمی کند .

 آموزش چنگ رومی :

آموزش این ساز بزودی بصورت جزوه همراه با فایل های صوتی تصویری در سایت قرار خواهد گرفت .

 

 

3 دیدگاه

3 دیدگاه

  • سلام خسته نباشید.خیلی دنبال آموزش این ساز بودم. وقتی متن خوبتون رو خوندم و دیدم ک قراره آموزشش رو قرار بدید خیلی خیلی خوشحال شدم مرسی از سایت خوبتون 
  • […] پس از شناخت ساز در پست های قبل برای آموزش چنگ رومی ما نیاز داریم که مباحث تئوری را فرا […]